סרפד – במצבו הטרי מעקצץ למגע, אך לאחר ייבוש צמח נוגד אלרגיה!

גרד, אדמומיות, יובש מוזר – כולם יכולים להיות תוצאה של אלרגיה, גם לתכשירי הטיפוח שלך

אחת הסיבות שכל כך קשה לאבחן ממה התגובה האלרגית, היא שבמקרים רבים התגובה מושהית, ועלולה להופיע חודשים ואפילו שנים לאחר תחילת השימוש בתכשיר/ים. אמירות מסוג "לא השתמשתי בשום דבר חדש" אינן תופסות, כי דווקא השימוש החוזר המתמשך בתכשיר הוא הגורם לאלרגיה

המנגנון הגורם לתגובה אלרגית נמצא בחלקו העליון של העור, ולכן גם חדירה שטחית של חומרים מספיקה כדי לגרום לתגובתיות מורגשת.

השיטה המדורגת: מתחילים עם פורמולה מינימלית הכי עדינה, ומעשירים את התכשיר ברכיבים מטפחים בהדרגה, לפי תגובת העור

.

.

אמירה נפוצה אחרת היא "אני כל הזמן מחליפה מוצרים קוסמטיים ובכל זאת הבעיה אינה חולפת" הסיבה לכך פשוטה – במקרים רבים אותם כימיקלים מזיקים נוכחים במוצרים של חברות שונות, כך שלמרות החלפת מותג במותג, העור ממשיך להיחשף אליו.

בנוסף, העור הפגוע עלול לפתח רגישות יתרה  גם לדברים שפעם לא היו מעוררים בו תגובה אלרגית.

 

הפתרון – רקיחה מדורגת בהתאמה אישית לאנשים רגישים ואלרגיים

מנסים כמות קטנה ממוצר הטיפוח הטבעי הנטרלי ביותר. בהמשך מוסיפים לו בהדרגה צמחי מרפא וחומרים טבעיים בעלי איכויות מרגיעות ואנטי אלרגיות. אם מתקבלת תוצאה טובה, ניתן לתת עוד כמות קטנה של המוצר בתוספת צמחי מרפא וחומרים מטיבים. אם מתגלה רגישות, "חוזרים אחורה" לגרסת המוצר הקודמת, שרכיביה הטיבו עם העור הרגיש. כך מגיעים לפורמולה בעלת התועלת המרבית לבעלי העור הרגיש, כך שיוכלו ליהנות משפעותיהם המטיבות של צמחי מרפא.

 

 

ומה עם מוצרים "היפו אלרגניים"?

לכאורה הללו אמורים לפתור את הבעיה לאנשים רגישים, אך מתברר שהגדרתם בעייתית.

ההרכב של תכשיר "היפו-אלרגני" מסתמך על מכנים משותפים סטטיסטיים שאינם בהכרח חלים עליך. לכאורה לא אמורים להיות בין רכיביו חומרים הידועים כגורמי אלרגיה כלל, וודאי לא באלה הידועים כמגרים בשכיחות גבוהה באוכלוסיה. הבעיה היא שמוצרים מסוימים מכילים חומרים הידועים כאלרגנים, כגון נגזרות של פורמלין (חומר שימור) למרות היותם מוגדרים כהיפו-אלרגניים. למשל תכשירים המכילים מקדמי הגנה משמש, רבים מהם  הנחשבים בטוחים עלולים להתגלות כרעילים ומחוללים אלרגיה בקרב אנשים רגישים.

יתרה מזאת, המוצרים בקטגוריה הזו אינם מכילים צמחי מרפא, מתוך הסברה שתמיד יימצאו אנשים הרגישים להם. וכך נוצרת פשרה על מוצר דל בחומרים ויטליים שיכולים דווקא להיטיב עם העור הרגיש שאינו אלרגי לצמחי מרפא.

הדבר דומה לאדם אלרגי למזון שנמנע מכל מאכל מלבד לחם ואורז לבן. אולי לא יהיה חשוף לאלרגנים, אך הוא עלול להגיע למצב של תת-תזונה, או שיתברר שהוא אלרגי לגלוטן שבלחם…

 

כשהעור לא כל כך אלרגי, אבל העיניים מגיבות ברגישות

 בקרם העיניים חשוב במיוחד להקפיד על חמרים עדינים ולהימנע מחמרי בישום ושאר כימקלים אגרסיביים.

ניתן להשתמש באותה שיטה מדורגת כדי למצוא את המינון האופטימלי שיקנה את התכונות המטיבות של צמחי מרפא וישאיר את העור ואת העיניים רגועים.

 
חוק הכוס המלאה: לפעמים התגובה מגיעה רק אחרי שהצטברו גירויים על פני זמן – בשמים ואלרגנים בתכשירי הטיפוח, קרדית האבק, חתול שנכנס לחייך – והנה בעונת מעבר או חולשה של מערכת החיסון, הכוס שהתמלאה עולה על  גדותיה  ופתאום בום – תגובה!

טיפים:

  • 1. לקרוא את התוויות שעל אריזות התכשירים ולהימנע כשפוגשים את המילים "בושם" (Fragrance) או "צבע מאכל", פארבנים (מומלץ להכיר רשימה יותר מלאה של כימיקלים בקוסמטיקה) להניח את המוצר בחזרה על המדף.
  • 2. אם יש לך נטייה לאלרגיות בעונות המעבר, יש סיכוי שהן כוללות את קרדית האבק – מומלץ להחליף מצעים לעיתים יותר תכופות, לאוורר את המצעים ומדי פעם לרסס את המזרנים במים מהולים בחומץ תפוחים.
  • 3. בתקופות רגישות, מומלץ לחזק את המערכת החיסונית באכילת מזונות נוגדי חמצון וצמחים אדפטוגנים (המחזקים את העמידות ויכולת ההסתגלות של הגוף, כגון סרפד, ג'ינג'ר, ליקריץ), להעניק לעצמך שעות שינה מספיקות ולעזור לעצמך להמעיט לחצים.
  • 4. לחפש תכשירי טיפוח עדינים, טהורים ונטולי כימיקלים ככל שניתן, המכילים נוגדי חמצון ואדפטוגנים (צמחים המשפרים את העמידות ויכולת ההסתגלות של הגוף)
  • 5. אם אין מנוס משימוש במקדם הגנה, לנסות אותו קודם בנקודה נסתרת בצוואר ורק אחרי כמה שעות שהכל בסדר להתמרח במידה הדרושה
רק עם ארנב, לא קונה בלעדיו!

ניתן לרקוח עבורך תכשירים מותאימים אישית לרגישויות שלך;  אם ידוע לך על רגישויות ואלרגיות מסוימות, כדאי לציין זאת בשאלון אבחון העור

השארת תגובה