איזון העור השמן בגישה הוליסטית | מה לעשות וממה להימנע | האיך והמה של טיפול עצמי אפקטיבי באקנה

לכל מי שחווה אקנה, פתאום כל כך לא מובן מאליו להיות עם עור נקי ללא פצעונים, מוכנים לעשות הכל כדי להיפטר מהם ומהר. אבל באקנה הכי נכון המשפט "רק סבלנות אין קץ מביאה לתוצאות מידיות".

 חשוב מאד להימנע מייבוש קיצוני, שיכול לגרום לקילוף מוגזם בשכבה העליונה והמשך התהליך הדלקתי מתחתיה – מנגנון הפידבק של העור ממשיך ואפילו מגביר את הפרשת השומן העודף.  חשוב גם לא להזניח את הלחות וההזנה של חלקי הפנים היבשים, כגון עיניים וצוואר, בעיקר בגיל יותר מבוגר.

בשום אופן אין "לקחת את העניינים בידיים" ו"לפוצץ" לבד את ה"חצ'קונים", יש להיזהר ולא להתפתות לקלף ולהסיר קרומים, זה עלול להשאיר צלקות וחטטים ואף לגרום לכתמים (פיגמנטציה) שיהיה קשה ואפילו בלתי אפשרי להיפטר מהם בעתיד.

אז מה עושים?

1. ניקוי – בוקר וערב אין זה משנה מה סוג עורך, הניקוי תמיד ראשון. רק בעור נקי יכולים כל תכשירי הטיפוח להיספג ולפעול את פעולתם המיטבית.. במצב של אקנה השמירה על הגיינה היא לא רק מומלצת אלא חיונית כבסיס לכל שאר הטיפול.

אם עורך רגיל או מעורב עד שמן,  לנקות בסבון הירוק Pure Balance. יש להרטיב  את הפנים במים, לסבן  את הידיים ואיתן את הפנים. אם עורך שמן, סובל מאקנה או קומדונים, מומלץ להשאיר את הסבון על פניך  2 – 3 דקות. יש לשטוף היטב בהרבה מים עד להסרה.

אם עורך מעורב, חשוב מאד שיהיה לך גם תכשיר  ניקוי המותאם לעור של האזורים הפחות שמנים, לא ייבש ולא יגזול ממנו לחות והגנה.  מומלץ לשלב תרחיץ ניקוי עדין Belle de Jour אחרי שהנחת ומרחת אותו על הפנים, יש להרטיב הידיים ולעסות את הפנים בעדינות. ניתן להסיר עם ספוגית רטובה או לשטוף במים. בתנאי חוץ אפשר להסתפק גם בניגוב הפנים בטישו ללא שטיפה. אם את משלבת את התרחיץ בסבון הירוק, שטפי תחילה את כל הפנים בתרחיץ, ואז סבני בסבון הירוק את האזורים של הפצעונים והקומדונים, השאירי לשתי דקות ושטפי היטב.

2. Rebalancer – מי צמחים אנטיספטיים, לחיטוי, איזון החומציות אחרי הניקוי, לריפוי פצעים ומניעת פצעונים חדשים.

3. מסיכה – אם עורך שמן ויוצאים פצעונים, מומלץ להשתמש במסיכה מסדרת Pure Balance  לפחות פעמיים בשבוע, ואם המצב אקוטי להניח אפילו מדי ערב על אזור הפצעונים.

מומלץ להניח על פנייך ערב בשבוע את מסיכת הפילינג על עור מנוגב ולהשאיר לחמש עשרה עד עשרים דקות. יש לרחוץ קודם את הפנים בסבון, לנגב את העור ולמרוח את המסיכה תוך הימנעות מאזור העיניים, ולהסיר עם ספוגית או צמר גפן טבולים במים פושרים. כדאי לקחת בחשבון שגם עור שמן ומעורב זקוקים ללחות והגנה. אפשר למרוח סביב העיניים סרום או קרם כשכבה מבודדת, תוך כדי הענקת טיפול הזנה.

אם עורך מעורב

 

גשאזורים מסוימים בפנים שמנוניים ומוציאים פצעונים ואילו האחרים יבשים, מומלץ למרוח מסיכה שונה המותאמת לכל אזור, ניתן וכדאי להשתמש בערכת מסיכות אנזימטיות 

חסכונית לעור מעורב.

4. ctrl z – תכשיר לטיפול נקודתי בפצעים (במשחה או בנוזל) – לסיכול ממוקד וכדי לעצור אותם כשהם עוד קטנים, בזמנים האלה שמשהו מתחיל להתפתח ואסור אסור לגעת, רק למרוח על המקום ולדעת שעשית את דבר הנכון, מחר יום חדש.

לתשומת לב:

  • שמירה על הגיינה – במקרים של אקנה דלקתית יש להחליף מגבת פנים מדי יום, להקפיד על נקיון המצעים, להפוך את הכרית ואחרי שינה על שני הצדדים להחליף את הציפית.
  • חשוב מאד: לא לגעת (גורם להתפשטות הדלקת), לא לפוצץ ובשום אופן לא לחטט או לקלף פצעונים – מוטב להשקיע את האנרגיה במריחת מסיכה.
  • במקרה שיש קומדונים ("שחורים"), לא לנסות להוציא לבד, אלא אצל קוסמטיקאית בעלת יד עדינה, אחרי ריכוך מתאים.

    ערכת מסיכות אנזימטיות לעור מעורב
  •  חשוב מאד להקפיד על הגנה משמש, כדי להימנע מכתמי פיגמנטציה באזור הפצעונים. אם כבר נוצרו סימנים או התחלה של כתמים, יש להשתמש בתכשירי הבהרה מותאמים אישית.
  •  להיזהר שהקונדישנר או מסיכת השיער שלך לא ייגעו בעור הפנים, הם עלולים להחמיר את המצב – אפשר בזמן החפיפה להגן על העור עם שכבה של סבון פנים או מסיכה אנזימטית
  • להקפיד על שתייה מספיקה, לפחות 8 כוסות ליום, רצוי מים – קפה ותה לא נחשבים בגלל השפעתם המשתנת. אפשר ומומלץ לעזור לגוף לפנות פסולת בשתיית חליטת  סרפד (כף מהצמח המיובש לכוס מים, רצוי 3-4 כוסות ביום)

 ויום אחד, נראה שזה פשוט קורה – עורך התאזן והתנקה, אושר צרוף.