מים, מצרך כל כך בסיסי, אנחנו מוקפים בהם, נושמים אותם, אוכלים אותם, שותים אותם, ובכל זאת יובש הוא תלונה כה נפוצה וסיבה ראשית להתקמטות העור. מהן הסיבות ליובש בעור? איך מעלים את רמת הלחות בעור ואיך שומרים עליה?

מים  הם הרכיב העיקרי בגוף, ומהווים כ –  70%-50% ממשקלו. העור, שהוא האיבר הגדול ביותר בגוף, מכיל כ- 20% מהמים שבגופנו, הוא רגיש במיוחד למידת המים הכוללת בגוף, והראשון שמאבד נוזלים.

סיבות נפוצות להתייבשות העור :

• שינויים באחוזי הלחות באוויר: ככל שרמת הלחות באוויר יורדת השכבה הקרנית של העור מאבדת יותר נוזלים.

• עלייה בטמפרטורה (בקרוב..)

• עלייה בלחץ האטמוספרי בייחוד בחורף, במזג אוויר קר ולח.

• מיזוג אוויר – התייבשות האוויר בעקבות הפעלת מזגן חם או קר גורמת באופן טבעי להתייבשות השכבה הקרנית.

• חשיפה מוגברת לשמש – גורמת להתייבשות השכבה הקרנית, בנוסף לנזקי הקרינה לטווח הארוך.

• שימוש בסבונים ותרחיצים מייבשים, שהדטרגנטים והחמרים הפעילים שבהם מחבלים בשכבת העור המימית-שומנית.

• פתולוגיות בעור – אלרגיות, אקזמות, סבוריאה יבשה, הגורמות  לעיתים לעור להיות חסר הגנה וחשוף למחסור קבוע ופתולוגי בלחות, מצבים אלה דורשים טיפול ממוקד וייחודי.

שתית נוזלים לא מספקת

 

איך שומרים על רמת לחות מספיקה בעור?

מבחוץ

קרם לחות טוב – קרם הלחות  סופח את המים הנעים כלפי מעלה מן השכבות העמוקות של העור וכולא אותם בשכבות העליונות, כלומר מונע מהם להתאדות.

קרם לחות טוב יוצר שכבה אוטמת אך נושמת, המונעת בריחת מים והתאדות מתמדת שלהם מהעור. את זאת הוא עושה באמצעות החדרת חומרים הסופחים נוזלים מהשכבות העמוקות של העור לשכבות העליונות. חשוב שהעור יהיה חופשי לנשום. רצוי להימנע מקרמים המכילים שמן מינרלי ונגזרות אחרות של תוצרי הנפט, שהנם קומדוגנים וסותמים את הנקבוביות, ובסופו של דבר תורמים לייבושו.

סרום הזנה –  השילוב האולטימטיבי לשמירת הלחות לאורך כל שעות היום, סרום איכותי מתחת לקרם הלחות שלך,  המחדיר לעור אנטי אוקסידנטים ואדפטודגנים (חומרים חיוניים בצמח המאזנים  את תפקודי הגוף, במקרה זה העור, ותורמים לעמידותו בפני פגעים חיצוניים ופנימיים) או לבחור בסרום מסדרת האתרוג או מסדרת selfie לחידוש תאי שיטפל גם בפיגמנטציה ונזקי שמש

שימוש בתרחיץ עור עדין שאינו מייבש – אם עורך נוטה ליובש, ייתכן שתצטרכי להיפרד מהסבון המוצק האהוב עלייך, גם אם טבעי, ולעבור לתרחיץ אל-סבוני עדין המנקה ביסודיות אך לא מייבש כלל, מבלי לייבש. חשוב במיוחד בימים החמים כשמרבים ברחצה

האם אי אפשר להעניק לעור לחות ישירות על ידי הרטבתו במים? – הרטבת העור מבחוץ במים נטו אינה מוסיפה לו לחות אלא מייבשת אותו –  פשוט מאד, המים לא יתחברו לעור אלא יתאדו במהירות כשהם סוחפים איתם גם לחות וחומרים חיוניים המסיסים במים משכבות העור העליונות.

אם כבר, "השקייה הידרופונית" – מומלץ להשתמש בתרסיס מי צמחים אשר הופקו בקיטור מתוך הצמח ושימרו את יכולתם להתחלב עם שומני העור או התכשירים שמניחים עליו, כגון  Aura Moist, המרענן ומרכך את העור בנוסף לקרם הלחות, מתחתיו או מעליו.

 

מבפנים – אם שותים לא דואגים

גם כשמתמרחים במיטב התכשירים, אין לשכוח את "הטיפול" הלא פחות חשוב – שתייה מרובה של מים. קשה להפריז בחשיבותה של שתיית מים מספיקה לשמירת הלחות של עור הפנים.

כמה לשתות? שתיית 8-10 כוסות מים או שני ליטר ביום במזג אוויר נוח מסייעת לשמירה על הלחות הרצויה של עור וגמישותו ומבטיחה  שלא יחסר נוזלים מבפנים. בנוסף הקפדה על שתייה מרובה תומכת גם בחילוף החומרים ופינוי פסולת רעילה מהגוף, ובכך גם תורמת את חלקה לדחיית הזדקנות העור.

מה עם קפה ותה? וכשאומרים נוזלים, הכוונה למים, לא למשקאות עם קפאין, שהם בעלי השפעה משתנת, הגורמת להוצאת נוזלים מהגוף. גם תה צמחים לא נחשב, לרבים מעשבי המרפא השפעה משתנת, שתייתם מומלצת אך לא במקום מים נטו.

איך להגביר את השתיה, שלא יהיה "משעמם"

מים בטעמים תוצרת בית:

בצנצנות או בקבוקים בעלי צוואר רחב, משרים במים חתיכות פרי – לימון / תפוז / מנדרינה בקליפתם / תות שדה / קיווי / אננס או שילובים ביניהם.

משרים לפחות חצי שעה לפני שמסננים. אפשר להוסיף מעט טיפות סטיביה או ממתיק אחר. ניתן להשתמש בפירות כמה שימושים חוזרים, ולזרוק אחרי שתי יממות לכל היותר.

אלו מים טעימים, מרעננים, לא משתנים, בעלי ערך בריאותי מוסף, שעושים חשק לשתות והרבה!

מומלץ לשאת מים כאלה או אחרים בתוך בקבוק נירוסטה עם פיה נוחה, שיהיה זמין עבורך  בכל מקום.

ועכשיו הזמן ליהנות מפירמידת ההנחות

ההתאמה האישית חשובה ביותר, תכשיר הלחות שלך יכול גם להיות טיפולי במקרים של אדמומיות, פצעונים ותופעות אחרות בעור. לשם כך, כדי לדייק בהתאמת תכשירי הלחות עבורך, מומלץ למלא שאלון אבחון עור