לעולם בעקבות השמש??

כשמדובר בהגנה מהשמש הדעות חלוקות והתעתועים מרובים

העניין הזה של קרינת השמש המזיקה מציל טל כבד על שמחתם של אוהבי הקיץ; אין ויכוח שקרינת השמש, כן זו עם צירופי האותיות המבלבלים האלה שכולנו מכירים – היא אחד הגורמים המכריעים בהאצת הזדקנות העור, קמטים, כתמים ושאר מחרבי השמחות. מספיק מבט אחד בטוסיקים המוגנים בדרך כלל כדי לעשות השוואת לפני-אחרי ולהיווכח.

מאידך אין ויכוח ששמש במידה ובעצמה סבירה שאינה קופחת, מטיבה עם מצב הרוח (מעלה את רמות הסרוטונין), שומרת על רמות תקינות של ויטמין D, מחזקת את המערכת החיסונית וכיו"ב.

כמו כן רבות הטענות שמקדמי הגנה מכילים כימיקלים מזיקים ואפילו קרצינוגנים, ויש הטוענים שגורמים לאותם מרעין בישין שמהם באו להגן.

גם אם מדובר בתכשירים טהורים לחלוטין, אין להסתמך עליהם כהגנה יחידה מהשמש, והפיתוי לנהוג כך עלול להיות מסוכן, וזה למה?

 1. מחקרים מצאו שרוב המשתמשים מורחים רק רבע מהכמות הדרושה להגנה; ההגנה הרשומה על האריזה, 30 נניח, תקפה רק במריחה מסיבית של התכשיר, ורוב המשתמשים פשוט אינם מסוגלים לעמוד במראה "הגבינה הלבנה" (או כל אפקט אחר בהתאם לתכשיר).  יעילות ההגנה אינה יורדת ביחס ישר לכמות אלא ביחס אקספוננציאלי, כך שאם מרחתם מקדם הגנה 30 בשכבה דקה רק במעט, נגיד ב- 20% פחות,  יהיה לכם מקדם הגנה 8 בקושי!
 2. דבר זה נכון בעיקר לגבי תכשירי לחות לפנים המכילים SPF – הרי אף אחת לא תמרח קרם לחות בכמות הנדרשת מתכשיר הגנה! זהו בזבוז, וכאמור לא נעים ולא אסתטי. אותו דבר תקף לגבי מייקאפ, BB ודומיהם.
 3. ההגנה של כל קרם, ספריי או אבקה תקפה עד כשעתיים ממריחת התכשיר, וזה במקרה הטוב. מרחת בדרך לעבודה וחשבת שאת מוגנת בדרך הביתה או בהפסקת הצהריים? – תשכחי מזה.

לאור הנתונים האלה, מסתמן שרובנו חיים באשליה שאם לפני שיצאנו מהבית מרחנו כמות נוחה לנו של תכשיר הגנה, הרי שאנחנו מכוסים – טעות שעלולה לעלות ביוקר.

לא דיברנו עוד על ההרגשה שהעור אינו נושם תחת התכשירים, הרגישות שהם עלולים לגרום, צריבות בעיניים.. תחושת מרירות בפה מראה שהתכשיר נספג ונכנס למחזור הדם, ושהגוף אינו שמח בו, וזאת בלשון המעטה.

מהעבר השני עומדים ה"טבעיים לחלוטין" שטוענים כי אין צורך להשתמש בתכשירי הגנה, הם מזיקים ואילו השמש היא אוצר טבע שנועד עבורנו ואין מה לפחד כלל.

עם כל הכבוד, זה לא מתאים לכל אחד, ובמיוחד לא:

 • לנו שטוגננו בילדותינו ועורנו כבר מחזיק פצצות זמן שעלולות להוות מפגע אסתטי, שלא לומר סכנה בריאותית.
 • אנשים הסובלים מאקנה או עברו טיפולים או נגעו בפצעים, אם יחשפו לשמש ללא אמצעי הגנה עלולים להישאר עם כתמים שאינם יורדים.
 • בעלי עור בהיר ודק עלולים להינזק יותר מאחרים.
 • המשתמשים ברטינולים וחומצות, צריכים להקפיד במיוחד על הגנה מהשמש.
 • נשים שעשו פרוצדורות פלסטיות בפנים עלולות גם הן להינזק ביותר.
 • אנשים שיש להם היסטוריה משפחתית של סרטן העור.

אז מה עושים?

אין חלופה להימנעות מחשיפה בשעות השיא. כשהולכים לים או לבריכה פתוחה, יוצאים לטיול בטבע, מומלץ להעדיף את שעות הבוקר המוקדמות או לפנות ערב.

וכשבכל זאת נחשפים?

כמו בכל דבר, מתינות וקצת קומבינות, והרי ההמלצות:

 1. כובע רחב שוליים ללא חורים, שיהיו לך כמה אחדים שמתאימים לסגנונות לבוש שונים ונוחים לראש, ושיהיה אחד גם באוטו.
 2. לסגל הרגל להניח רדיד או צעיף בד דק על אזור המחשוף.
 3. להיעזר בשרוולון או בעליונית עם שרוול ארוך מבד נושם, להגנת הזרועות והידיים, בעיקר בנהיגה.
 4. אנטיאוקסידנטים  (נוגדי חימצון) במזון שלכם  – כן, הויטמינים, התה הירוק, הליקופן של העגבניה (במחקר אנגלי נמצא שהנסיינים שאכלו יום יום מנה של רסק עגבניות, היו מוגנים יותר מנזקי שמש!)
 5. אנטי אוקסידנטים בתכשירי הטיפוח שלכם – חומרים המונעים ומתקנים נזקי שמש ומעודדים את התחדשות התאים, יכולים לשמור עליכם מהתוצאות של החשיפה לשמש (אין לבלבל אותם עם מקדמי הגנה); חשוב מאד להשתמש בסרום טוב ו/או בקרם העשירים בנוגדי חמצון ולהחדיר לעור בבוקר לפני שיוצאים לשמש ובערב לפני השינה, לאפשר לעור לתקן את עצמו.
 6. כשמדובר בעור הפנים, לעבוד בשיטת השכבות: שכבה 1. תכשירי לחות ו/או הזנה איכותיים עשירים באנטי-אוקסידנטים, נטולי כימקלים מזיקים וללא מקדם הגנה. 2. מקדם הגנה לטעמכם, שניתן למרוח בנדיבות בנוחות, מבלי ליצור שכבה לבנה או אבקתית המפריעה לכם פיזית או אסתטית. 3. אבקת הגנה מינרלית שקופה, שניתן לחדש ולשים שוב ושוב גם על האיפור כל פעם שיוצאים לשמש.
 7. חשוב: לבחור תכשיר הגנה שיהיה נעים לכם, אחרת פשוט לא תמרחו אותו. לא להתבייש לבקש טסטר ולנסות אותו בחנות.
 8. לבעלי עור רגיש: חשוב מאד לנסות את תכשיר ההגנה על נקודה קטנה בשיפולי הצוואר ולחכות כמה שעות. גם תכשירים "היפואלרגיים" עלולים לעורר תגובה חריפה של פריחה ואדמומית!
 9. תכפילילך: מומלץ למרוח כל תכשיר הגנה פעמיים! בין אם מדובר בקרם, בג'ל או בספריי, למרוח כמות נדיבה, להחדיר אותה לעור, ואז למרוח שכבה נוספת.
 10. אם עורך כבר נפגע מנזקי שמש ואת סובלת מפיגמנטציה, מומלץ להשתמש במוצרים משקמים לתיקון נזקי שמש, כגון סדרת האתרוג.

שאלות נפוצות:

 • אם האבקה כל כך טובה, למה גם קרם הגנה? – לא חייבים, אבל שיטת השכבות פועלת!
 • יש הבדל בין חורף לקיץ? – בעיקר בכמות השעות היומית שבהן צריך להגן על העור – אסור לטעות, גם ביום אפור שהשמש אינה שורפת קיימת קרינת UVA המסוכנת, המסרטנת ומזקינה, לא עלינו.
 • מהו מקדם ההגנה המתאים לי? – SPF 30 הוא ה – 15 החדש – פחות מזה אין טעם. אם יש במשפחה שלך היסטוריה של סרטן עור – כדאי ללכת על 50 ואפילו על 70; חשוב לבחור תכשיר עם טווח רחב של פעילות, קרני UVA (הגורמות להזדקנות העור ולסרטן העור) וקרני UVB (ה"שורפות"). אם אין אזכור לטווח הרחב, כדאי לחפש ברשימת הרכיבים את המינרל צינק zink  והרכיב   avobenzone, היחידים המספקים הגנה מפני קרינת UVA.
 • מרחתי קרם הגנה עמיד למים, צריך למרוח שוב אחרי שיצאתי מהבריכה? – כן! הקרם העמיד מספק הגנה יותר טובה למשך השהייה במים, אבל אחרי היציאה והניגוב או אם חלפו שעתיים, דרושה מריחה חוזרת.

חשוב: כל ההמלצות הנ"ל הן לחיי היומיום, ככה מהבית למכונית ובסיבובים הרגילים שלכם, ואינן מבטיחות הגנה מספקת במקרים של חשיפה ממושכת לשמש בים או בשלג!

מוצרי הגנה שחיבבתי:

 1. אבקת הגנה 30 של noon, מגיעה עם מברשת בילד-אין נוחה, אינה משאירה סימנים על השיער או הבגדים, ניתן להניח שוב ושוב. חסרונות: אינה עמידה למים או לרוח חזקה.
 2. קרם BB Golden Liquid של אנה לוטן – מאד נעים למגע, ריחו עדין, מתאים גם לעור שמן או אקנתי ויכול לשמש כמייקאפ עדין למי שהגוון שלו מתאים לעורה. חסרונות: אינו מתאים למי שאינה רוצה מייקאפ (למשל גברים), או שעורה בהיר מדי לגוון שלו. בשכבה עדינה כמו של מייקאפ שום תכשיר לא עושה את העבודה, לכן מומלץ בשילוב עם אבקת הגנה.
 3. הפתעה: סאני care ג'ל שקוף לפנים עמיד למים של מכבי care – שקוף לגמרי, נושם, אינו דביק, ואינו מבריק, "היפואלרגני", כמעט נטול ריח, נוח למריחה, במרקם קליל ומאט, מחיר תחרותי. חסרון: להשיג רק בבית מרקחת מכבי..

(כל המוצרים הר"מ הינם לעור הפנים, ואינם טבעיים; אפשר להשיג דרך האינטרנט תכשירי הגנה הטוענים לטבעיות, אם מצאתם מוצר טבעי באמת שאינו מכיל כימיקלים וידידותי למשתמשים, אנא ספרו לנו בתגובות)