"חסימה" – מה זה בעצם?

גופך ונפשך ניתנו יכולות איזון וריפוי עצמי מדהימות. למעשה איכות בריאותך נשענת על יכולתם של פצעים ומחלות להירפא מאליהם. בתוכך אינספור מערכות תיקון עצמי המתואמות בינן לבין עצמן. לכל תא ותא בגופך אינטליגנציה מופלאה. אך יכולתם של גוף ונפש להתרפא מאליהם מותנית בנגישותם של מקומות שנפגעו לאותו כוח בריאה מארגן ומטיב, הבא “לעשות סדר” אחרי כל מהומה   והפרה של הסדר הטוב.

מה שנקרא “חסימה” הוא אי נגישות זמנית של אזור או תפקוד מסוים בגופך או נפשך לפעולתה המבורכת של מערכת הבריאות הפנימית  הזו. חסימות אלה מופיעות לעיתים כצורך הישרדותי, סוג של “עזרה ראשונה” עצמית, אך במקרים רבים נשארות זמן רב לאחר שכבר אין בהן צורך, וגורמות לבעיה. לדוגמה: בעת פציעה פתוחה לעיתים יש צורך חיוני לשים חוסם עורקים, להצלת חיים. אך זמן קצר לאחר מכן עלינו להסיר אותו, או שנגרום לנמק באותו איבר. במהלך החיים מופעלים מנגנונים הישרדותיים  דומים, ובמקרים מסוימים “שוכחים” להסיר אותם.

בגוף החסימה תתבטא בתופעות כגון כאבים, שרירים תפוסים, הגבלת תנועה, הפרעות עיכול, אסתמה, גידולים, מחושים מסתוריים הפרעות במחזור ובעיות פוריות בנשים, תפקוד מיני לקוי ועוד.

כשמדובר בנפש, לצד ההגנה וטשטוש כאב הפגיעה, נחסם גם אותו כוח מטיב, המרפא אותה ומאפשר לחוות אהבה, התרגשות, שימחה, יצירתיות ויצריות.   בנוסף עלולה להתרחש התקבעות באותו שלב שבו התרחשה הפגיעה, ובתחומים מסוימים להשאיר את האדם בגיל שבע עשרה, שש או שנתיים. עד שלא תתאפשר גישה לאותם מקומות חבויים, קבלה וריפוי שלהם, עלולה להישאר חוויה של תפקוד לקוי ומוגבל באותו תחום, למרות שבמקור  נולדת כשירות מלאה ופוטנציאל אדיר.

וכאילו לא די בכך, החיים ממשיכים לגרות את המכאובים הנסתרים ומאיימים לקלף את מעטה ההגנה. עם הזמן יש צורך לעבות את ההגנה הזאת כדי שלא “ידלוף” חומר מסוכן. לא תמיד היא מספיקה, ונוצר שימוש בעוד מנגנונים כדי לאלחש את הכאב, כגון דכאונות, התמכרויות, המנעויות מהתמודדות עם מצבים מאתגרים, כגון אהבה, יצירה, התפתחות מקצועית או מימוש עצמי אמיתי.