העור שלך זה לא נילון נצמד

חדירות העור וכלי הדם לכימיקלים רעילים היא עניין מוכח. אין ממש בטענה שחמרי קוסמטיקה אינם חודרים לעומק העור ולמחזור הדם, מזמן ידוע שהעור אינו מהווה חיץ ואינו מונע מעבר של חומרים –  למעשה הרפואה משתמשת בתכונת החדירות הזו של העור להטמעת הורמונים בעזרת משחות או פלסטרים, כדי לעקוף את מערכת העיכול והכבד.

החדשות הטובות – תמציות ארומטיות ואקסטרקטים של צמחים כן יכולים להשפיע על שכבות העור וכלי הדם, לשפר את תפקודי העור, להפיח בו חיוניות ולעודד את פעולתו התקינה.

החדשות הרעות – חמרים מזיקים, אלרגנים ומסרטנים יכולים לחדור ולחולל נזקים מתמשכים לעור עצמו ולשאר מערכות הגוף.

 

לרעל אין ריח?

כיום יצרני ההקוסמטיקה אינם מחוייבים להגדיר ממה מורכבים החמרים המבשמים הנמצאים בתמרוקים. הרישום על המוצר הוא תמציתי "Fragrance", כלומר חמרי ריח, וזאת בתואנה שההגדרה המפורטת תחשוף סודות מקצועיים.

טולאן – אחד החומרים העומדים מאחורי השם "חומרי ריח", ממס אורגני המופק מזפת וידוע כחומר רעיל ומסוכן, המשמש להכנת בשמים וחומרי ניחוח בקוסמטיקה. הרשות להגנת הסביבה בארה"ב גילתה שהטולאן נמצא בכל אחת מהדגימות של תכשירים שונים עם "תמציות ריח". מדובר בחומר רעיל, הנמצא בשימוש בתעשייה הכימית, במדללי צבע ובדבקים. בשימוש אינטנסיבי או ממושך עלולה להיגרם הרעלה קשה עם פגיעה מוחית והפרעות בקצב הלב. כימיקלים עלולים לגרום לשינוי במטען החשמלי של המוח, ובעקבות זאת לכאבי ראש ולקוצר נשימה, בעיקר בשימוש ארוך טווח, וזאת אפילו כשהם מצויים בכמויות קטנות.  במחקרים שבוצעו באנשים רגישים, נמצא שינוי חשמלי במוח לאחר שימוש בבשמים.

הוכח גם שריחות נעימים גורמים לנו לשאוף פנימה ביתר שאת את החומרים הרעילים ובכך לחשוף את הגוף בצורה מוגברת לנזקיהם.

רק עם ארנב,
לא קונה בלעדיו!!

חומרי שימור

פורמלין ונגזרותיו, משמש כחומר שימור בשמפו וגם בסבון נוזלי או בקצף אמבט.

הפורמלין נאסר לשימוש לחלוטין בשוודיה, נורווגיה ויפן, אך בישראל אושר החומר לשימוש קוסמטי בריכוז של 1-2% ומשמש כאחד מחומרי השימור המקובלים. הוא ידוע גם כגורם לרגישויות ואלרגיות, ובפרט לאקזמה

מלבד הפורמלין נעשה בקוסמטיקה שימוש בכימיקלים שהתפרקותם יוצרת פורמלין, כגון ברונופול ו – DMDM Hydantion. ככל שהמוצר שוהה זמן רב יותר על המדף, מתרחשת התפרקות וריכוז הפורמלין בתכשיר עולה.

 

תוצרי נפט – מדמי אסטרוגן

 שמן מינרלי או וזילין המצויים ברבים מתכשירי הלחות, כולל במוצרים לתינוק כגון שמן תינוקות ותחליב לתינוק, מלבד היותם  אוטמים את העור ופוגעים ביכולתו לנשום ולטווח הארוך מייבשים, בתוך הגוף הם מתורגמים למדמי אסטרוגן Xenoestrogens, ומשבשים את האיזון ההורמונלי.

 

ריאקציות כימית מסרטנות כתוצאה מ"קוקטלים" של כימיקלים

מלבד החומרים האלרגנים או החשודים כמסרטנים, קיימת צרה שלישית – שילוב בין חומרים, ריאקציה כימית בתוך התכשיר שעלולה ליצור צירופים מזיקים.

אחת הראקציות הידועות מתרחשת בין כימיקלים המכונים "אמינים משניים" ובין תוצרי חנקן "ניטריטים". הריאקציה יוצרת תרכובת מסוכנת ומסרטנת ביותר המכונה "ניטרוזאמניים", שהם למעשה ידועים כמסרטנים העיקריים בסיגריות ואפילו כמות זעירה מהם נחשבת למסוכנת. האמינים המשניים משמשים במוצרי קוסמטיקה רבים. הם אינם רעילים בפני עצמם, אלא לאחר שהתחברו עם תוצרי חנקן.

תוצרי חנקן עלולים להגיע למוצר בשתי דרכים – עקב חומרי גלם מזהמים או בשל השתחררות חנקתית מכימיקלים אחרים שבמוצר בעקבות התפרקותם.

לכאורה פשוט לעשות הפרדת כוחות", להימנע משימוש בחומרים שהתפרקותם תיצור חנקן, כי הרי חיי המדף הארוכים של מרבית מוצרי הקוסמטיקה התעשייתיים מגבירים את הסיכוי לפירוק חומרים ולריאקציה כימית מסרטנת.  אבל בישראל אין איסור על השימוש באמינים המשניים או על השימוש בכימיקלים מחוללי תוצרי חנקן, והתקנות אינן מציינות במפורש אילו חומרים אסור להכניס זה לצד זה כדי להימנע מתרכובות מסרטנות. התוצאה: החומרים עדין מצויים במגוון עצום של מוצרי קוסמטיקה.

 

אלרגיות

ככל שהעור בריא פחות ופגוע יותר, ההגנות שלו טובות פחות והחדירה והספיגה של כימיקלים "טובה" יותר. כך נוצר מצב שדווקא אלה המרבים למרוח קרם ידיים הם אותם אנשים הסובלים מעור יבש או סדוק. בעקבות זאת אנו רואים מקרים רבים שהשימוש בקרמים מחמיר את המצב במקום להטיבו!

 

 

ומה אם כתוב על המוצר "טבעי"?

לפי החוק מותר לכתוב "טבעי" מרגע שהמוצר טבעי ב – 70%! באחוזים הנותרים אפשר לשים כל מה שלא טבעי.

למעשה רבים מהמוצרים שממותגים בצורה טבעית ומשווקים ככאלה, אינם כאלה באמת. ייתכן שיש בהם צמחי מרפא, בריכוזים ואיכויות כאלה או אחרים, אבל כמו בכל מוצר, אין מנוס מלקרוא היטב את רשימת הרכיבים.

 

אז מה עושים?

אפשר לומר שחומר שמניחים על העור הוא מזון לכל דבר, עדיף למרוח על העור דברים שאפשר היה גם להכניס לפה.  תמיד לבחור בתכשירים שאינם רק נקראים"טבעיים" או מופיעים על המדף בחנויות הטבע, אלא שרשימת הרכיבים בהם נבדקה ונמצאה "נקיה", ומוטב מכילה ריכוזים של חומרים מזינים ואנטיאוקסידנטים שמגינים על העור מרעילות ותנאי סביבה אגרסיביים.

 

ללמד לקרוא את האותיות הקטנות

אין להסתפק בכותרות הגדולות שעל האריזות, המתהדרות  בצמחי מרפא וחומרים מהטבע, אלא חשוב מאד לוודא גם שאין בתכולת המוצרים כימיקלים רעילים. גם כשכתוב על המוצר "טבעי" או "אורגני", אין מנוס מלקרוא את האותיות הקטנות של רשימת ההרכיבים,  ממש כמו שקוראים את רשימת הרכיבים במוצרי מזון; רצוי לוודא שהמוצר מכיל חומרים ויטליים, שריחו אינו מגיע מ"חומרי ריח" אלא מתמציות צמחים ארומטיות תקניות, שאינו מכיל נגזרות של פורמלין כחומר שימור כדי להאריך את חיי המדף שלו או חומרי צבע שלחלוטין מיותרים למשתמש.

מוצרי נביטה – מה יש בהם ולא פחות חשוב, מה אין בהם

 

התאמה אישית לגופך

 גם רכיבים טבעיים הנחשבים בריאים וטהורים עבור רוב האנשים, כגון אבוקדו או שמן אפרסק, עלולים להידחות על ידי גופם של אנשים מסוימים מסיבה כלשהי. אם אכילת מזון מסוים אינה מטיבה איתך, סיכוי סביר שעדיף שלא יהיה במוצרי הטיפוח שלך. אלה דברים שחשוב לקחת בחשבון, זהו מקומה של ההתאמה האישית – מומלץ למלא שאלון אבחון עור אישי

 

השארת תגובה