לכאורה ניקוי הפנים זו הפעולה הראשונה והכי בסיסית לפני טיפוח אחר, בבוקר ובערב.  ובכל זאת, לרבים מאיתנו זה לא ממש עניין מובן מאליו – למה, איך, מתי, באיזה תכשירים, אם בכלל.

נלך על השאלות הנפוצות:

ככה זה עובד אצלי

כ

“אני שוטפת במים וזהו, הכי טבעי”

.בעולם מושלם, מגיל מסוים, זה יכול היה להיות נכון.

בנתוני הסביבה כפי שהם היום, אם לא נשתמש בתכשיר ניקוי, בסוף היום המים רק יחליקו מעל שכבת לכלוך, שומן, זיעה, זיהום אוויר ורדיקלים חופשיים, ולעיתים גם שאריות איפור ותכשירי הגנה משמש שסותמות את הנקבוביות ומפריעות לעור לנשום ולהתחדש בלילה;  בבוקר המים רק יגלשו מעל הפרשת רעלים שהתנקו מהגוף בזמן השינה, חלקיקי אבק וקרדיות מהמצעים והכי חשוב, רובד של תאים מתים. התוצאה – נותרת שכבה אוטמת ומזיקה שדרכה גם תכשירי טיפוח המעולים אינם מסוגלים באמת לחדור ולעשות את פעולתם המטיבה.

אבל

“אני כבר מנקה במקלחת עם הסבון של כל הגוף”

  לא נכנס כרגע לשאלה איזה סבון משמש אותך לניקוי הגוף, גם אם הוא מהטבעיים נטולי הכימיקלים, יש בו דטרגנטים שבדרך כלל נועדו לניקוי  מסיבי (אם לא אגרסיבי) יותר ממה שעור הפנים יכול לסבול. הדבר נכון באותה מידה לגבי סבוני פנים שאולי היו מתאימים יותר בשנים שעורנו הפריש שומן מיותר, והתרגלנו ל”ניקוי המחץ” שהסיר כל טיפת שומן ולחות מהפנים. אבל עם השנים יצור הסבום מופחת , לפחות בחלקים היותר יבשים, כגון סביב העיניים והפה ובצוואר. “אין דבר”, אמרנו,  “קרם לחות טוב יפתור את הבעיה” – אבל עם הזמן הרגשנו שאין קרם לחות טוב דיו שישמור על פנינו לחים ורעננים למשך כל היום. הסיבה לכך היא שמעל גיל מסוים הסבון ה”מנקה טוב” הכניס אותנו ל”מינוס”, ובמקום ליצור פלוס, קרם הלחות שלנו הביא אותנו לאותה נקודה שבה היינו, והעור המשיך להתייבש.

מעבר לגיל מסוים, תכשיר ניקוי טוב הוא זה שרק יסיר את הרובד המיותר של לכלוך ותאים מתים ויותיר את העור לח ונעים, כך שכל קרם וסרום שנשים רק יעניק לנו פלוס, ולא “יכסו את המינוס”

“ומה עם חלב פנים ומי פנים?”

השילוב הוותיק והדי מיושן הזה מזכיר את ההכלאה בין שמפו וקונדישנר בתכשיר אחד, שלמעשה פחות מנקה משמפו רגיל וגם פחות מזין מקונדישנר שבא בנפרד.

בנוסף, חלב הפנים מכיל שמן מינרלי, שנועד לא לחדור לתוך העור אלא רק למוסס את האיפור והלכלוך. למעשה השמן המינרלי איונו אלא נגזרת של נפט, המתורגמת על ידי הגוף להורמון אסטרוגן. מסתבר שהוא כן חודר לרקמות ופוגע באיזון ההורמונלי. בנוסף הוא סותם את הנקבוביות ובכך עלול לגרום לקומדונים (“שחורים”) וגמקביל אוטם ומייבש, מונע ספיגת תכשירי לחות והזנה ובכך מאיץ את הזדקנות העור – מי אמר “שמן תינוקות” ולא השליך אותו לפח האשפה??

מי הפנים, שאמורים להסיר את  השמן המינרלי מהעור, גם אם אינם מכילים אלכוהול, מכילים חומרים ממסי שומנים המותירים על פנים שכבה של חומר אגרסיבי. כך נותרות על העור שאריות של חומרים שאינו זקוק להם המתערבים בפעולתם של חומר הלחות וההזנה הטבעיים.

אבל

“לי מספיקים מגבונים להסרת איפור, לגמרי סבבה”

 יתרונם של מגבונים להסרת איפור שיכולים לעזור לנו להימנע מהליכה לישון עם איפור ברגעים של עצלות ועייפות, אך בשום אופן אינם מהווים ניקוי אופטימלי לפנים. קשה למצוא תחליף לתכשיר שעובד עם מים, ותמיד עדיף תכשיר שלא יותיר אחריו שאריות של כימיקלים על העור, שזהו חסרונם המשמעותי של המגבונים (ולא דיברנו עוד על אקולוגיה.)

ובכל זאת

“למה לנקות בבוקר, לא התלכלכתי בלילה”

מבלי לשאול מה עשית בלילה, כשקמים בבוקר העור מכוסה בשכבה של רעלים שהופרשו מהגוף עם ההזעה בזמן השינה, חלקיקי אבק, קרדיות מהמצעים והכי חשוב, רובד של תאים מתים, ה”מעניק” לעור את הגוון הצהבהב אפרפר הבלתי נחשק. על מצע כזה כל תכשיר שנמרח לא ייספג היטב ולא יפעל את פעולתו המיטבית. עצם הניקוי מסייע להסרת התאים המתים מעודד התחדשות תאית.

 
 

 

“איזה תכשיר ניקוי מתאים לעור שלי?”

אם עורך יבש או רגיל, בדרך כלל החל מאמצע שנות העשרים, כמעט וודאי שמתאים לך תרחיץ ניקוי עדין ואל-סבוני שמנקה את העור היטב מבלי לייבש כלל ומותיר אותו רך ורענן ואינו גורע כלל מהלחות, כגון Belle de Jour

אם עורך שמן, או סובל מאקנה ו”שחורים”, תפיקי תועלת רבה מ – Pure Balance סבון מוצק שמאזן את העור ואינו מייבש מדי.

 אם עורך רגיל או מעורב, אינו סובל מפצעונים אך נוטה לעיתים לשמן, את יכולה להפיק תועלת והנאה מסבון-על מוצק מתוך מבחר הטבעיים של נביטה.

אם עורך מעורב, כלומר שמנוני באזורים מסוימים כגון אזור ה – T או שיפולי הלחיים ויבש סביב העיניים והפה, הדבר הנכון יהיה להתייחס לכל אזור בפנים אחרת, כלומר להשתמש בתרחיץ העדין באזורים היבשים ובזמנים שהעור נקי מפצעונים, ובסבון Pure Balance לאזורים השמנים  או בעת הצורך  (כגון בימים שסביב המחזור)

למילוי שאלון לאבחון עור אישי

 

טיפים נוספים

 אם יש על העור שכבה של קרם הגנה או איפור, מומלץ להיעזר בספוגית ניקוי, שפעולתה המכנית מסייעת להסרתם המלאה.

 להשלמת ניקוי הפנים, נטרול נזקי המים הקשים בברזי ארצנו ואיזון חומציות העור, מומלץ להשתמש בתרסיס מי צמחים  Aura Moist לרענון העור ולשמירה על רכותו ולחותו בתנאי מזג אוויר קשים ובמזגן חם / קר.

למידע נוסף על הטיפול העצמי בעור

השארת תגובה